O mnie

Adam Michalik

Adam Michalik (ur. 1977) – polski malarz współczesny, aktywnie działający i tworzący w Strzelcach Opolskich. Specjalizuje się w trzech stylach: akwareli, pastelu oraz rysunku. Jego prace, pełne głębokiego zrozumienia i emocji, łączą w sobie refleksje, wspomnienia i marzenia z rzeczywistością, co wskazuje na jego wyjątkowe podejście do sztuki.

Opinie ekspertów

Jego talent nie pozostał niezauważony na arenie międzynarodowej. Peter Caine, kurator i publicysta z New York Arts Magazine oraz Broadway Gallery, chwalił jego pracę w technice soft pastel, zwłaszcza dzieło „Omis”. Stwierdził: „Każda praca przekazuje poczucie nieskończonego zachwytu i wyobraźni. Twoje stylistyczne podejście przypomina mi refleksje, wspomnienia i marzenia połączone z rzeczywistością. Uważam te prace za przemyślane, poruszające i piękne.”

Z kolei Prof. Mario Nicosia, znany krytyk sztuki z Rzymu, docenił unikalny język malarski i graficzny Adama. Zauważył: „Linngguaggio pittorico e grafico incisivo e affascinante. Armonia di luci, ombre, colori, composizione di grande equilibrio prospettico. Adam Michalik używa pasteli z ekstremalną biegłością, tworząc prace bezpośrednie i angażujące.”

Życiorys

Urodzony w 1977 roku, Adam Michalik od wczesnych lat wykazywał zainteresowanie sztuką. Jego prace, pełne kolorów i ekspresji, odzwierciedlają zarówno jego indywidualny styl, jak i głębokie zrozumienie tradycji malarskich.

W 2022 roku brał udział w międzynarodowym projekcie „Europa, wolność bez granic? – Sztuka przekracza granice” w niemieckim mieście Soest. Rok 2023 okazał się dla artysty wyjątkowo owocny. W marcu został wyróżniony w konkursie „Get Dusty” organizowanym przez Pastel Guild of Europe. W czerwcu tego samego roku uczestniczył w wystawie 17. edycji HANSEartWORKS w ramach 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy pod hasłem „Szlakiem Wspólnoty”. Podczas tej imprezy Michalik miał okazję stworzyć artystyczny wpis (ilustrację) do księgi „Connecting Values”, która ma za zadanie łączyć kolejne edycje wystaw Hanzy przez kolejne 200 lat. Po upływie tego czasu, księga będzie przechowywana w Muzeum Hanzy w Lubece.

Twórczość

Prace Michalika charakteryzują się bogactwem kolorów, dynamicznym pędzlem i oryginalnym podejściem do tematyki. Szczególne uznanie zdobyły jego wypracowane rysunki tuszem, które zostały docenione i nagrodzone w konkursie One Wall Design w 2016 roku.

Wystawy

Adam Michalik miał okazję prezentować swoje prace na 27 wystawach autorskich, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wyróżniają się także jego udziały na arenie międzynarodowej, w tym prezentacje podczas wystawy ,,I Colori della Polonia a Roma” w Rzymie oraz w 2021 r. podczas Międzynarodowej Wystawy Akwareli w mieście Nigata w Japonii. W 2021 roku jedna z jego pasteli została wybrana jako obraz dnia przez francuskiego producenta farb artystycznych Sennelier.

Osiągnięcia

Za swoją twórczość Michalik zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, w tym wyróżnienie w konkursie „Get Dusty” w 2023 roku oraz wyróżnienie w konkursie One Wall Design w 2016 roku. Jego prace znalazły się w wielu kolekcjach prywatnych i publicznych, świadcząc o uznaniu, jakim cieszy się w środowisku artystycznym.